Ostroga piętowa

Ból stopy w obrębie pięty podczas chodzenia, a następnie również w czasie spoczynku to pierwsze objawy ostrogi piętowej.

Ostroga piętowa powstaje najczęściej w wyniku powtarzalnych przeciążeń struktur w obrębie stopy (głównie rozcięgna podeszwowego). Przeciążenia te spowodowane są głównie pracą stojącą, zła ergonomią pracy, nadwagą bądź sportem. Skutkuje to powstaniem stanu zapalnego przy guzie piętowym. Długo utrzymujący się stan zapalny wywołuje nieznośny ból uniemożliwiający często prawidłowe chodzenie. Z czasem w miejscu przyczepu rozcięgna podeszwowego odkładają się złogi wapienne. To właśnie te struktury nazywają się potocznie „ostrogami”.

Prawidłowa diagnoza ostrogi piętowej opiera się na:

  • wywiadzie
  • badaniu palpacyjnym (dodatnim objawem jest silny dotykowy ból przy guzie piętowym od strony palców)
  • badaniu RTG (nie zawsze złogi wapienne są widoczne na zdjęciu)

Leczeniem z wyboru jest rehabilitacja. Bardzo dobre efekty daje zastosowanie ultradźwięków. Dobre efekty daje również rozluźnienie rozcięgna piętowego poprzez specjalne ćwiczenia i techniki manualne. W przypadku bardzo silny bólów stosuje się miejscowe ostrzyknięcia punktów bolesnych. Dodatkowo należy zadbać o miękkie obuwie oraz zastanowić się nad ergonomią pracy, aby nie przeciążać stóp. Leczenie operacyjne stosuje się niezmiernie rzadko, jako że daje niewiele lepsze efekty niż leczenie zachowawcze.