Osteopatia jest medycyną manualną, której początki sięgają 100 lat. W wielu krajach jest uznaną i cenioną formą diagnozowania i leczenia.
Osteopatia współpracuje z leczeniem klasycznym i chirurgicznym wspierając leczenie chirurgiczne i farmakologiczne. Pacjenci zgłaszający się do osteopatów są najczęściej pacjentami, którym doskwiera ból ostry bądź przewlekły. Osteopata jest w stanie w odpowiedni sposób poprowadzić diagnostykę kliniczną i badanie manualne, jako że często jest terapeutą pierwszego kontaktu. Dużym atutem osteopaty jest umiejętność przeprowadzenia precyzyjnego badania palpacyjnego, dzięki czemu terapeuta jest w stanie zidentyfikować tkanki zmienione chorobowo.
Głównymi narzędziami pracy osteopaty są jego ręce. Jednym z najważniejszych aspektów leczenia osteopatycznego jest traktowanie ciała ludzkiego jako całości. Osteopata nie ogranicza się do danej części ciała, ale z uwagą przygląda się i bada partie ciała sąsiadujące z bolącym stawem. Terapia ta dotyczy głównie zaburzeń w narządzie ruchu, a szczególnie zaburzeń ruchomości, napięcia i konsystencji tkanek.
Do najczęściej spotykanych problemów, które z powodzeniem są leczone przez osteopatów, można zaliczyć:
- dyskopatie
- rwy kulszowe
- bóle stawowe różnego pochodzenia
- bóle mięśniowe różnego pochodzenia
- bóle głowy
- bóle szyi
- stany po urazach i stłuczeniach
Więcej na temat osteopatii i jej historii można przeczytać tutaj.